Šimon se rozpovídal o Kanadě!

IMG_5604

Od 19. 9. 2017 do 26. 9. 2017 proběhl druhý ročník výměnného pobytu v Kanadě. Tohoto pobytu se zúčastnil Šimon Šticha z RFA Plzeň. My Vám přinášíme rozhovor se Šimonem, který by se rád podělil o své dojmy a zážitky.

IMG_5419

Z plzeňské akademie byl vybrán pouze jeden hráč. Jak jsi reagoval, když ses to dozvěděl, že jsi to ty?

Byla to pro mě opravdu příjemná zpráva a čest, že jsem to právě já, kdo má takovou možnost.

Kde přesně jsi byl?

Bydlel jsem v Orleans, což je předměstí hlavního města – Ottawy. Tam jsem strávil hodně času, ale navštívili jsme třeba i Montreal.

Jaká byla cesta? Letěl jsi poprvé letadlem?

Letadlem občas létám, ale let do Kanady byl jednoznačně nejdelší. Myslel jsem si, že těch 7 hodin letu, bude nekonečná doba, ale díky filmům v angličtině, které jsme mohli sledovat z televize na sedadle, mi to rychle uteklo.

IMG_5815

Během týdne jsi byl u jedné z kanadských rodin. Jak se ti tam líbilo? Vzali tě mezi sebe a jak jste se domlouvali?

Měl jsem velké štěstí na rodinu, narazil jsem na milé a ochotné lidi. Po té době strávené s nimi mi bylo líto, že je musím opustit, ale navázal jsem s nimi pěkný vztah a jsme pořád v kontaktu. Domluva nebyla problém, když jsem něčemu nerozuměl, nechal jsem si to vysvětlit jinak a hned jsem to pochopil.

Navštěvoval jsi i místní školu. Jsou nějaké rozdíly od českých škol? Popř. Jaké?

Chodil jsem na francouzskou školu. Rozdílů je hodně: do školy se chodí v uniformě, nemají jídelnu a hlavně ta škola je lehčí než u nás. Moc se tam neučí a také moc nepíše. Hodně mě překvapilo to, že před vyučováním hraje z rozhlasu hymna a je vidět, že žáci jsou na svou zemi hrdi.

Nakoukl jsi i do tamního tréninkového procesu. Jak byly náročné tréninky a co spoluhráči a trenéři?

Tréninky jsou rozhodně náročnější u nás. Můj ročník kluků v Cobras akademy byl postavený spíše na síle a fyzičce, nebylo tam moc technických hráčů. Zdálo se mi, že trenéři nebyli tak zkušení jako u nás, ale akademii vedli dobře, dávali do toho všechno.

Co tě nejvíce zaujalo na Kanadě?

Asi to, jak byli lidé příjemní a přátelští. Na letišti v Ottawě se všichni vyptávali: odkud jsme, co tady děláme, atd.? V Česku by se nás takhle moc lidí nezeptalo.

Co bys vyzdvihl z celého procesu, kterým si prošel?

Určitě jazyk – výslovnost a automatizace. Noví lidé, kultura a místní zvyky. A také to, že jsem si uvědomil, jak velkou podporu a zázemí nám poskytuje program naší akademie.

Jednalo se o výměnný pobyt. Víš, kdo přijede z Kanady za námi?

Ano, o Nicovi, u kterého jsem bydlel, jsem se toho dost dozvěděl a sám se přesvědčil, že je to pohodový kluk.IMG_2989 Jsi připraven představit naší akademii a naší práci v ČR?

Ano a těším se na to! Protože když srovnám naše a jejich podmínky, tak jsme na tom o hodně napřed. Už třeba jenom hřiště. V Kanadě jsme trénovali na trávě, kde místy byla jenom hlína nebo drny. U nás máme krásné pažity.

Chtěl by ses jednou vrátit do Kanady?

Rozhodně a dokonce mám nabídku se vrátit ke stejné rodině o prázdninách na tréninky a brigády.

IMG_5813

IMG_5510

IMG_5449